Skočit na obsah
🕽 607 044 670 (-) , FAQ

Zvolit si živnost nebo s.r.o?

Jak začít podnikat #1

Zvolit si živnost nebo s.r.o?

Rozhodli jste se jít vlastní cestou, nebýt na nikom závislí, případně si plníte sny. Podnikání, tak jako všechno ostatní na světě má své výhody, ale i nevýhody. Věříme však, že tento krok jste si velmi dobře rozmysleli, proto se pustíme do toho!
Dozvíte se odpovědi na otázky, které si klade každý začínající podnikatel. Stručně jsme se snažili podchytit úvodní informace, mějte však na paměti, že toto téma je značně rozsáhlé.

 • na začátku je třeba si ujasnit, že podnikatel nebude dostávat žádnou výplatu. Podnikatel rozděluje peníze na VÝNOSY a NÁKLADY. Náklady představují minusovou položku, tedy peníze, které potřebujete na výkon činnosti, podnikání. Výnosy představují peníze, které za svou snahu dostanete. Pokud odečtete náklady od výnosů zůstane vám ZISK – to můžeme nazývat vaší výplatou (i když v případě s.r.o. podle zákona vašimi penězi nejsou a není až tak snadné je „vybrat“).

OSVČ nebo S.R.O.?

Tak, základní informaci bychom měli. Dalším důležitým rozhodnutím v pořadí je zvolit si formu podnikání. Jednoduše řečeno existují dvě formy – buď se stanete fyzickou osobou – podnikatelem (živnostník, alias OSVČ*), nebo se stanete tzv. právnickou osobou – podnikatelem (právnická osoba je fiktivní osoba, která je ve skutečnosti firmou nebo jinou organizací). Existuje více možností právnické formy (ty nejběžnější uvádíme na obrázku níže). Nejběžnější formou je společnost s ručením omezením (s.r.o.), proto Vám ukážeme jaký je rozdíl mezi živností a s.r.o. a která forma je vhodná právě pro vás.

* osoba samostatně výdělečně činná

Typy právnických osob
právnická osoba je fiktivní osoba, která je ve skutečnosti firmou nebo jinou organizací

Vznik podnikání

s.r.o.:

Náklady na vznik s.r.o. jsou poměrně nízké, avšak administrativa založení je komplikovanější než při živnosti. Existují však specializované firmy, které vám se založením pomohou dokonce i online. Existuje mnoho portálů na založení firmy, kde se dozvíte kromě jiného i spoustu informací týkajících se jejich založení.

živnost:

Oproti založení s.r.o. je založení živnosti rychlejší. Na kterémkoliv živnostenském úřadě vyplníte jednotný registrační formulář, kterým můžeme najednou provést všechna potřebná ohlášení a registrace (živnostenské oprávnění, registraci k dani z příjmu i oznámení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení). Tímto máte splněné vše pro volné živnosti, pokud ovšem vaše podnikání vyžaduje živnost vázanou nebo živnost řemeslnou, musíte navíc doložit požadovanou odbornou způsobilost – např. vzdělání, praxi. Výpis z rejstříku trestů dnes již nepotřebujeme. Úřad si jej zajistí sám.

Administrativa a účetnictví

s.r.o.:

S.r.o. je složitější na údržbu než živnost. Účetnictví musí být vedené systémem podvojného účetnictví. I když na trhu existuje mnoho účetních systémů, většina z nich není uživatelsky jednoduchá, proto nedoporučujeme, abyste si tuto agentu spravovali sami. Zkrátka potřebujete „profesionála“ – účetního. Výběr účetního je velmi důležitým krokem. Proto je dobré myslet na kritéria, kterými by měl účetní disponovat.

živnost:

Jako živnostník nepotřebujete profesionála, administrativa je v porovnání s s.r.o. v menším rozsahu. Při podnikání na živnost si nepotřebujete vést účetnictví a pokud se rozhodnete uplatnit paušální výdaje, tak se obejdete i bez účetního. Tyto výdaje představují fiktivně legální výdaje, které český zákon umožňuje živnostníkovi si uplatnit. Podnikatel si tedy může snížit svoje příjmy až o 80% i když v daném roce žádné výdaje neměl. Pokud se rozhodnete evidovat si svoje výdaje reálně (skutečně vynaložené náklady), stačí vám vést jednoduché účetnictví. Ovšem opět, účetní software nebývá uživatelsky příliš přívětivý, navíc je potřeba ovládat platnou legislativu, vědět co si do účetnictví smíte a nesmíte uplatnit a podobně. Účetní je však v případě OSVČ levnější než v případě s.r.o.

Legislativa (daně) a odvody

s.r.o.:
Daňová povinnost se vypočítá ze skutečného zisku společnosti. V případě, že jste jediným jednatelem v s.r.o. a nestanovíte si za úlohu jednatele žádnou odměnu, nebo mzdu, nemusíte platit odvody sociální ani zdravotní pojišťovně.

živnost:

Živnostníci si mohou uplatnit několik daňových výhod, resp. sum, které se nebudou zdaňovat:

 1. Slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč (suma je určena zákony a jednou za čas bývá navýšena)
 2. Paušální výdaje až ve výši 80%, ze zdanitelných příjmů (více o paušálních výdajích)
 3. Jiné daňové zvýhodnění (na manželku, na díte apod.)
 4. Odečitatelné položky (životní spoření, penzijní spoření, dary, úroky z úvěrů apod.)

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění musíte platit od začátku svého podnikání,i když v daném roce nebudete mít žádný příjem v min. výši (pro rok 2015: zdravotní – 1797 Kč; sociální – 1943 Kč) a následně spolu s růstem zisku roste i výše záloh. To znamená, že čím více v daném roce vyděláte, tím více budete následující rok na zálohách platit.

Rizika / Ručení

s.r.o.:

Největší výhodou s.r.o. oproti živnosti je omezené ručení. To znamená, že za závazky společnosti ručí společník jen do výše základního kapitálu, resp. jen do výše nesplacené části svých vkladů. Při splnění vkladů neručí soukromým majetkem vůbec, společnost ručí svým majetkem.

živnost:

Živnostník ručí za své závazky celým svým majetkem (osobní, rodinný majetek). V případě neplnění závazků vám může exekutor sáhnout na cokoliv, například i na rodinný dům.

Pokud chcete začít podnikat, vyplatí se pořádně popřemýšlet, zda se Vám vyplatí založit si živnost nebo s.r.o. Při rozhodování berte v úvahu výše zmíněné faktory. Zkuste si vytvořit podnikatelský plán a rozpočet, předpokládané výnosy i náklady a na základě toho se rozhodněte, která forma vám bude více vyhovovat z hlediska odvodů, daní nebo rizika.

Všechny díly seriálu:

 1. Zvolit si živnost nebo s.r.o?
 2. Adresa a sídlo začínajícího podnikatele
 3. Administrativa začínajícího podnikatele
 4. Začínající podnikatel a fakturace
 5. Webové stránky a sociální sítě
 6. Jak zviditelnit web o kterém nikdo neví 1/2
 7. Jak zviditelnit web o kterém nikdo neví 2/2
 8. Publikování zajímavého obsahu: Přinese vám více zákazníků? – 1/2
 9. Publikování zajímavého obsahu: 11 typů content marketingu – 2/2
 10. Time management: Jak s ním začít? – 1/2
 11. Time management: Jak s ním začít? – 2/2
 12. Jak najít ty správné zaměstnance

Přihlaste se k odběru novinek z blogu

Odhlásit se můžete kdykoli prostřednictvím odkazu v emailu.

1 komentář

Díky za pěkný článek. Dost záleží na oboru a velikosti vašeho podnikání. Co se třeba týče oblasti internetu, tak je běžné, že skoro každý začíná jako OSVČ a k založení společnosti se postupně dopracuje. :)

Přidat komentář