Fakturu vystavuje každý z nás, ale je rozdíl fakturuje-li firma plátce DPH nebo neplátce DPH. Tento rozdíl se týká hlavně povinných náležitostí faktury.
Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:
Faktura plní funkci účetního dokladu – musí tedy obsahovat následující náležitosti:
- označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp. sídlo firmy, IČ. Platí pro obě strany – dodavatele i odběratele. Vy, jako dodavatel, jste kromě těchto údajů povinen uvést i označení registru, ve kterém jste jako podnikatel zapsaný (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík apod.) a v případě právnické osoby údaj o zápisu včetně oddílu a vložky. – Toto jsou náležitosti “obchodních listin”, které stanovuje Nový občanský zákoník.
- slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2014001”. V minulosti jsme psali podrobněji o tom, jak číslovat faktury nebo jak s číslováním faktur ulehčuje život SuperFaktura.
- peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství)
- den vyhotovení účetního dokladu – tj. datum vystavení faktury
Co navíc musí obsahovat faktura v případě plátce DPH:
- daňové identifikační číslo dodavatele, pokud je odběratel také plátcem DPH, tak i odběratele.
- den uskutečnění zdanitelného plnění – ve většině případů jde o datum dodání výrobku nebo služby.
Plátce DPH vystavující fakturu z přijaté zálohy zde uvádí datum přijetí platby. - rozsah a druh dodávané služby nebo množství a druh dodávaného výrobku
- základ daně
- sazbu daně
- výši daně – výše daně musí být vždy uvedena v české měně.
- ve specifických případech režimy DPH a příslušné příslušné formulace:
- “Přenesení daňové povinnosti” – pokud DPH platí odběratel. Jde nejčastěji o dodání služby do jiné krajiny EU nebo o tuzemské samo zdanění u vybraných druhů výrobků
- “Dodání osvobozené od daně” – pokud český podnikatel fakturuje výrobek do EU bez DPH
- “Zvláštní režim podle § 89 ZDPH pro zdanění přirážky – pro poskytovatele cestovní služby” – v případě cestovních kanceláří, které svým klientům prodávají služby cestovního ruchu nakoupeného od jiných dodavatelů a zdaňují jen přirážku (tedy ne celou částku fakturované služby)
- „Zvláštní režim podle § 90 ZDPH pro zdanění přirážky – pro obchodníky s použitým zbožím, uměleckými díly, sběratelskými předměty a starožitnostmi.” Režim – použité zboží „,“ Režim – umělecká díla „nebo“ Režim – sběratelské předměty a starožitnosti „- podobně jako v předchozím bodě zdaňuje plátce DPH v některých případech pouze rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.
V některých případech umožňuje zákon o DPH vystavit zjednodušený daňový doklad, který nemusí obsahovat některé z vyjmenovaných náležitostí – jde například o z pokladny, který dostanete při nákupu v potravinách.
A co firmy registrované pro DPH podle § 6g-i zákona o DPH tzv. identifikované osoby?
Podnikatelé poskytující resp. přijímající služby do / ze zemí EU jsou za určitých okolností povinni se registrovat pro DPH, nestávají se však plnohodnotnými plátci, ale tzv. identifikovanými osobami – “IO”. “IO” podléhají zákonu o DPH – na faktuře tedy uvádějí většinu náležitostí plátce DPH. Neuvádějí však DPH – DPH totiž jako neplátci DPH odběratelům v žádném případě nefakturují.
73 komentářů