Skočit na obsah
🕽 607 044 670 (-) , FAQ

Vlastní číslování faktur? Žádný problém

V SuperFaktuře se snažíme vše dělat co nejjednodušeji. V tomto duchu byl navržen i náš číselník, který se stará o správné číslování faktur. Mnozí z Vás však mají vlastní zažité způsoby číslování faktur, se kterým se jen těžko loučí, proto je možné v SuperFaktuře používat všechny vaše staré zvyklosti.

V SuperFaktuře si můžete vytvářet vlastní formáty číslování faktur. Můžete tak používat vlastní zkratky, prefixy, sufixy, vkládat čísla roku či měsíce nebo množství číslic v čísle faktury. Dokonce je možné nastavit si, jestli se mají faktury číslovat souvisle v průběhu celého roku, nebo má číslování začít každý měsíc od začátku.

Své vlastní číslování je možné si nastavit v části „Nastavení” > „Aplikace” > „Číslování“, kde si stačí rozkliknout položku „Přidat číslování“ a vybrat hodnotu „Jiné“. Do políčka, které se zobrazí, vyplnit svůj nový formát číslování faktur.

Ve formátu číslování, tedy „masce“, můžete použít následovné značky, které budou nahrazeny skutečnými hodnotami při vytváření faktury:

** znaky v masce:
RRRR – Rok 4 číslice
RR – Rok 2 číslice
MM – Měsíc
DD – Den
C – Č. faktury

No a kdybyste chtěli některou ze značek použít ve formátu tak, aby za ni systém nedosazoval odpovídající čísla, stačí ji ohraničit pomocí #.

Následující příklady masek ilustrující možnosti použití a výsledné čísla faktury.

FA-RRRR/CCCC = FA-2025/0001
123RRRRCCC = 1232025001
RR-MM-CCC = 25-04-001
#CZ#RRCC = CZ2501

A ještě máme radu pro ty, kteří by potřebovali číselnou řadu odstartovat jiným číslem než 1. Stačí, když si při vystavování dokladu přepíšete jeho číslo na to, kterým chcete začínat, a doklad tak uložíte. Systém se chytí a na dalším dokladu už bude automaticky dosazovat číslo o jedno vyšší.

Jak řekl Stan Lee, a později i strýc Ben ve Spidermanovi, „S velkou mocí, přichází veliká odpovědnost“. Používejte proto číslování rozvážně a nezapomínejte, že méně je někdy více 🙂

2 komentáře

Náš systém automaticky čísluje faktury(t.j.variabilní symbol). Pro naše účetnictví si čísla Fa a var.s. ručně přečíslujeme a zákazníkům opravíme s podpisem a razítekem. Je toto správné a můžeme to takto udělat. Děkuji za odpověď.Svobodová
Dobrý den, pravděpodobně to děláte správně, ale určitě to lze dělat bez přepisování. Je zbytečné mít systém s generováním čísel faktur a VS a následně tyto čísla ručně přepisovat. Určitě se vše dá nastavit tak, abyste měli rovnou generovaná správná čísla. Pokud budete mít zájem můžeme vše prokonzultovat po telefonu na čísle 607 044 670.

Přidat komentář