Skočit na obsah
🕽 607 044 670 (-) , FAQ

Vyúčtovací faktura – 1 zálohová faktura x 1 daňový doklad k přijaté platbě

Vyúčtovací faktura – 1 zálohová faktura x 1 daňový doklad k přijaté platbě

Kdy vystavit vyúčtovací fakturu z jedné zálohové faktury?

Vyúčtovací fakturu vystavíte v případě, kdy:

 • jste klientovi vystavili 1 zálohovou fakturu a po přijetí platby za zálohu jste vystavili 1 daňový doklad k přijaté platbě – zálohová faktura celá uhrazená
 • jste klientovi vystavili 1 zálohovou fakturu na část celkové ceny objednávky a po přijetí platby za zálohu jste vystavili 1 daňový doklad k přijaté platbě – zálohová faktura celá uhrazená + doplatek

Jak vystavit vyúčtovací fakturu v SuperFaktuře?

1. Vytvoření vyúčtovací faktury k jedné zálohové faktuře a z jednoho daňového dokladu k přijaté platbě bez doplatku

Příklad: Klientovi Veselý plátce s.r.o. jste vystavili zálohovou fakturu na 350 Kč za sádrového trpaslíka. Následně dne 06.06.2029 vám klient uhradil zálohovou fakturu v plné výši a vystavili jste mu tak daňový doklad k přijaté platbě. Objednaného sádrového trpaslíka jste naskladnili. Dne 19.06.2029 jste tak z daňového dokladu k přijaté platbě vystavili vyúčtovací fakturu s částkou k uhrazení 0 Kč a doklad společně s trpaslíkem jste odeslali klientovi.

 • V prvním kroku si otevřete zálohovou fakturu, kterou máte již označenou jako “Uhrazená”. Zde v pravém sloupci kliknete na “Vystavit” a vyberete “Daňový doklad k přijaté platbě”.
 • Daňový doklad k přijaté platbě již máte vytvořený a nyní z něj vystavíte vyúčtovací fakturu.
 • Stejně jako při vytváření daňového dokladu ze zálohové faktury, tak i nyní kliknete v pravém sloupci vedle dokladu na políčko “Vystavit” a vyberete “Vyúčtovací fakturu”.
 • Nyní se vám přenesly informace o fakturačních položkách a jejich zaplacení na vyúčtovací fakturu.
 • Takto vytvořenou vyúčtovací fakturu zkontrolujte a následně už jen uložte. A … vyúčtovací faktura k zálohové platbě je na světě!
Zálohová faktura
Zálohová faktura
Daňový doklad k přijaté platbě
Daňový doklad k přijaté platbě

2. Vytvoření vyúčtovací faktury k uhrazené zálohové faktuře na část ceny objednávky a z jednoho daňového dokladu s doplatkem

Příklad: Zákazník Snový klient s.r.o. u vás vytvořil objednávku v celkově hodnotě 1.420 Kč. Předem jste mu však dne 06.07.2029 vystavili zálohovou fakturu na část ceny objednávky ve výši 700 Kč. Zákazník vám dne 18.07.2029 zálohovou fakturu zaplatil (700 Kč) a vy jste mu tak vystavili daňový doklad k přijaté platbě. Následně jste 25.7.2029 vystavili z daňového dokladu k přijaté platbě vyúčtovací fakturu, do které jste vložili fakturační položku s doplatkem 720 Kč. Po odeslání vyúčtovací faktury počkáte na platbu od zákazníka, kterou si poté přidáte na vyúčtovací fakturu.

 • V prvním kroku si otevřete zálohovou fakturu, ke které jste přidali platbu přijatou od klienta a zálohová faktura je tak “Uhrazená”. Následně zde v pravém sloupci kliknete na “Vystavit”, vyberete “Daňový doklad k přijaté platbě” a vytvoříte jej.
 • Daňový doklad k přijaté platbě již máte vytvořený a nyní z něj vystavíte vyúčtovací fakturu.
 • Stejně jako při vytváření daňového dokladu ze zálohové faktury, tak i nyní kliknete v pravém sloupci na políčko “Vystavit” a vyberete “Vyúčtovací fakturu”.
 • Při tomto kroku se na vyúčtovací fakturu přenesl daňový doklad k přijaté platbě a také fakturační položky ze zálohové faktury. Jelikož jste však klientovi vystavili zálohu pouze na část celkové částky objednávky, do vyúčtovací faktury přidáte ještě další fakturační položku s částkou, kterou Vám má klient doplatit.
 • Po přidání další fakturační položky či více fakturačních položek a uložení vyúčtovací faktury se na dokladu propíše celková částka objednávky, částka zaplacená zálohou a částka, kterou vám má klient doplatit.
 • Jakmile klient doplatek uhradí, platbu přidáte na vyúčtovací fakturu. Ta se zobrazí jako “Uhrazená” a na faktuře bude doplatek 0 Kč. A obchod je úspěšně hotový 🙂

Proč je na této faktuře QR kód a na ostatních ne? Důvodem je to, že tato faktura není plně uhrazená a tedy úhradu doplatku může klient provést pomocí načtení QR kódu.

A co následně po úhradě zbývající částky? Tuto částku si jen zaevidujete na fakturu “Přidat úhradu” nebo “Spárovat s pohybem”, pokud se částka nespárovala. Faktura se označí jako uhrazená a částka k úhradě bude 0 Kč.

Jak by měla vyúčtovací faktura vypadat a jaké jsou její náležitosti?

Vyúčtovací faktura je daňovým dokladem a její náležitosti se tak řídí zákonem o DPH č. 235/2004 Sb. – § 29 (náležitosti daňového dokladu). O náležitostech faktury píšeme také v článku tu: https://www.superfaktura.cz/blog/nalezitosti-faktury-co-musi-obsahovat-faktura/.

Vyúčtovací faktura především obsahuje vyúčtování zálohové faktury a k ní vytvořeného daňového dokladu k přijaté platbě. O toto vyúčtování se stará SuperFaktura, která na dokladu zobrazí fakturované položky a také informaci o částce, která již byla uhrazena zálohou.

Faktura - daňový doklad

Přihlaste se k odběru novinek z blogu

Odhlásit se můžete kdykoli prostřednictvím odkazu v emailu.

Přidat komentář