Skočit na obsah
🕽 607 044 670 (-) , FAQ

Obrat pro povinnou registraci k DPH: co se do něho počítá a co ne

Nedávno jsme publikovali orientační návod, jak by měl podnikatel sledovat obrat pro účely registrace k plátci DPH, kdy a jak se má zaregistrovat, pokud ho dosáhne a jak mu v tomto pomáhá SuperFaktura. Na základě podmětné otázky v diskusi „počítá se do obratu i dodání zboží/služby do zahraničí?„ dnes vytyčíme tedy to, co se do toho obratu počítá a co nikoliv. Některé obchody podnikatele se totiž při tomto výpočtu zohledňují a jiné ne.

Do obratu se počítá

  • výnosy, resp. příjmy z dodaného zboží a služeb v ČR – jde o dodávky, u kterých se místo dodání nachází v ČR, tedy zejména pro dodávky českým odběratelům (bez ohledu na to, zda jde o plátce DPH, neplátce DPH nebo soukromé osoby). Mezi tyto dodávky se počítají i pronájmy nemovitostí (i v případě, že jsou od DPH osvobozené) nebo jejich prodej (kromě příležitostného prodeje)
  • výnosy, resp. příjmy z dodaného zboží, které samozdaňuje jejich odběratel z jiného státu EU
  • výnosy, resp. příjmy z finančních služeb – týká se zejména bank a zprostředkovatelů bankovních služeb
  • výnosy, resp. příjmy z pojišťovacích služeb – vedle pojišťoven jde i o zprostředkovatele pojištění

Do obratu se nepočítají

  • výnosy, resp. příjmy z dodaného zboží a služeb, které jsou osvobozené od DPH – v případě podnikatelských subjektů může jít např. o služby zdravotní péče, služby sociální pomoci nebo výchovné a vzdělávací služby poskytované soukromými školami
  • výnosy, resp. příjmy z dodávek, jejichž místo dodání se nachází mimo ČR – např. dodávky služeb, při kterých DPH platí odběratel a český dodavatel je uvádí v souhrnném hlášení
  • výnosy, resp. příjmy z prodeje hmotného majetku (např.: počítač, auto, budova, licence) – jen v případě, pokud jde o příležitostný prodej, ne „jádro podnikání„
  • výnosy, resp. příjmy z finančních a pojišťovacích služeb, pokud jsou poskytované jako doplňkové služby.

Suma 1 milion Kč se tedy v případě českého podnikatele počítá zejména z obchodů poskytnutých českým odběratelům a to zejména obchodů pravidelných (ne příležitostných), které nejsou osvobozené od DPH. V případě zahraničních dodávek je podstatné „místo dodání„ daného výrobku nebo služby, které se ve většině případů nachází mimo ČR. Stanovit správně místo dodání je tedy o něco složitější (např.: u stavebních či projektových prací) a určitě je potřeba si k tomu tématu „sednout“.

SuperFaktura uvádí v přehledech obrat za všechny vaše faktury – v případě, pokud se blížíte k jednomu milionu korun, určitě se na své příjmy a výdaje podívejte blíže a poraďte se i se svým účetním nebo daňovým poradcem.

Přihlaste se k odběru novinek z blogu

Odhlásit se můžete kdykoli prostřednictvím odkazu v emailu.

31 komentářů

Dobrý den. S.r.o. prodává 50 % zboží na základě komissionarskich dohod s fizyckymy osobám ( nepodnikatelé).Při prodeji celá tržba evidována na EET. Marže je 30 % při obstarání prodeje věci. Co se počítá do obratu ? Marže nebo celá trzba s komisního prodeje?
Dobrý den, v případě komisního prodeje by se do obratu měla počítat pouze vaše odměna za zprostředkování (tedy vaše marže). Doporučujeme si ale celou tuto skutečnost ověřit na daňovém úřadě)
Dobrý den, počítají se prosím do obratu pro DPH dotace státních orgánů. Jsme zájmový spolek. Děkuji
Dobrý den, ne do DPH se počítají jen zisky z ekonomické činnosti. V případě dotací tedy nejde o ekonomickou činnost.
Dobrý den, invenstovala jsem do společnosti se sídlem v USA. Na investici je uzavřena smlouva na podílovou půjčku. V reálu to vypadá tak, že jsem vložila peníze a dostávám % ze zisku společnosti + provize z vkladů lidí, které jsem přivedla (affiliate marketing). Započítávají se mi tyto příjmy do obratu (kvůli registraci k DPH) a kam s nimi v daňovém přiznání? Jsem OSVČ. Děkuji
Bohužel v tomto individuálním případě vám nemůžeme obecně poradit, nejvhodnější bude, obratít se s dotazem na specializovaného daňového poradce.
U OSVČ se do obratu počítá jen obdržená plnění (tedy to co přijde na účet a přes pokladu) nebo se započítají (sčítají) všechny vystavené faktury?
Zjednodušeně jde o všechny vystavené faktury, respektive jde o sumu všech plnění ke kterým došlo za předcházejících 12 měsíců.
Dobrý den, obrat se počítá jako celek ? Nebo každá podnikatelská činnost zvlášť ? Myslím to tak když mám eshop,penzion a hospodu,počítá se vše dohromady ? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud podnikáte jako soukromá osoba, respektive pod jedním ičem počítá se obrat jako celek.
Dobrý den, / Obrat pro povinnou registraci k DPH: co se do něho počítá a co ne.. chtěl bych poprosit o radu, Jsem Cestovní agentura a nakupuji a prodávám letenky pouze do 3 zemích, kdy tyto letenky jsou osvobozeny od DPH dle § 67, § 68, §69 a § 70. Otázka je zda se obrat z těchto letenek započítává do obratu pro případnou povinnou registraci Děkuji
Dobry den, podarilo se Vam zjistit, zda se obrat z letenek započítává do obratu pro povinnou registraci? Dekuji za odpoved. Margarita
Dobrý den, bohužel na tuto otázku vám nejsme schopni plně fundovaně odpovědět. Pro posouzení situace bude určitě lepší když se obrátíte na vaši účetní, nebo daňového poradce.
Dobrý den, co se počítá jako základ daně v případě,že jsem plátce DPH. Jsou to celkové příjmy včetně DPH nebo bez DPH? Děkuji Vám.
Dobrý den, pro základ daně počítáte se sumou příjmů bez DPH.
Dobrý den, počítají se do obratu příjmy osvč a společnosti s r.o. ve kterém je osvč jediným jednatelem?
Ne, jedná se o dva rozdílné subjekty, které mají každý svůj vlastní obrat.
Dobrý den, prosím o radu. Přítel má příjem z podnikání cca 900tis ročně a do toho ještě pronajímá byty ve výši cca 400tis ročně. Počítá se pronájem do obratu pro povinnost registrace k DPH? Mockrát děkuji, Katarína
Dobrý den, v základu se nájem do obratu pro DPH nepočítá, doporučujeme však pro jistotu tento problém probrat s vaším daňovým poradcem.
Dobrý den, započítává se do obratu úvěr, který si vezmu na počátku podnikání? Děkuji za odpověď Monika
Ne nepočítají.
Dobrý den, započítá se do obratu záloha, kterou poskytl příkazce příkazníkovi k úhradě hotových výdajů a náhradě nákladů účelně vynaložených při provádění příkazu? Děkuji, Tomáš
Bohužel v tomto ohledu vám nejsme schopni fundovaně odpovědět, nejlepší bude když se obrátíte na vašeho daňového poradce a společně posoudíte konkrétně daný příklad s přístupem ke všem okolním informacím.
Dobrý den, zahrnují se příjmy z pronájmu bytů (ZDP §9) do obratu pro DPH. Ze živnosti žádné příjmy nemám, pouze ze zaměstnání. Děkuji moc za radu. Jana
Dobrý den, v základě nezahrnují. Může se zde však promítnout několik dalších skutečností, pro jistotu doporučujeme váš případ konkrétně probrat s vaším daňovým poradcem.
Dobrý den, počítají se do obratu i faktury za zboží nebo náhradní díly, které já musím nakpoupit a zapaltit? Tyto díly a zboží já následně prodám dál s prací (montáží, opravou, výměnou poškozeného dílu atd..). Pokud ano, tak se do obratu tedy počítají peníze které musím nejprve vydat a následně získám za "prodaný díl s prací. Příkald. Zákaznák má rozbité okno. Já pro něj nakoupím nový díl za 121,-Kč včetně 21%DPH. Nádledně díl prodám za 200,-Kč + 100,-Kč práce (celkem 300,-Kč bez daně - nejsem plátce. Obrat firmy je tedy 421,-Kč? Díky Vašek
Přeji pěkný den Vašku, zjednodušeně řečeno - do obratu se počítá pouze to co dostaneš (v případě s.r.o. to co vyfakturuješ) takže náklady tu nehrají žádnou roli. Obrat je tedy 300 Kč bez ohledu na to kolik nakoupená součástka stojí.
Dobrý den,počítá se do obratu příjem za prodej dřeva,je to příležitostně....ne každý rok,není to hlavní podnikatelská činnost + příjem z pronájmu bytu?? Děkuji za odpověď,Lucie
Dobrý den, prodej dřeva pokud není jádrem podnikání se do obratu počítat nemusí, nájem se však do obratu počítá.
Dobrý den, počítají se do obratu i příjmy za prodané zboží, které však bylo do 14 dnů vráceno, nebo později reklamováno a peníze byly vráceny?
Dobrý den, toto je trochu složitější otázka na kterou zní odpověď ANO i NE. Záleží zda se pohybujete na milionové hranici. Pokud jde o zboží, které se k milionové hranici neblíží, tak si jej při vrácení peněz můžete z obratu zpět odečíst. Pokud však tímto výrobkem přesáhnete hranici 1 milionu, tak se musíte stát plátcem DPH i když Vám bude výrobek v budoucnu vrácen.

Přidat komentář